
Tätning av fönster - nya beskrivningar för plastmatta
Nu finns en ny beskrivning för tätning av fönster i våtrum, framtagen av GAP, Golvbranschens arbetsgrupp för plastmattor.
Bakgrunden är att monteringsanvisningarna som funnits tidigare varit otydliga och alltför generella.
- Vi har fått många frågor om hur fönster i våtrum ska tätas när anvisningarna ger otydliga svar, säger Frida Johansson, teknisk rådgivare på GVK. Eftersom det finns flera sätt att montera plastmattan är det viktigt att anpassa lösningen efter de specifika förutsättningar som gäller i varje projekt. Den nya beskrivningen ger bättre vägledning för en vattentät, godkänd tätning.
Förutsättningarna för tätning kan se helt olika ut och det finns fler faktorer att ta hänsyn till förutom fönstrets placering. Rummets utformning, önskemål från kunden eller om montören känner sig mest bekväm med trådsvetsning eller överlappsmetoden.
- Ofta löser montören tätningen på ett utmärkt sätt utifrån de givna förutsättningarna. Med den nya beskrivningen vill vi visa på flera säkra lösningar som kan godkännas av samtliga parter - det vill säga GVK, leverantörer, beställare och besiktningspersoner.
Enligt gällande branschregler Säkra Våtrum 2026 ska fönster inte placeras i plats för bad eller dusch. Om ett fönster är placerat i våtzon 1 ska tätskiktet/plastmattan släppas ut på fönsterkarm och tätas enligt leverantörens anvisningar. Fönstersmygar ska dessutom luta in mot rummet för att säkerställa korrekt avrinning.
Det rekommenderas även att fönstrets underkant placeras minst 150 mm över golv. I situationer där fönster riskerar att utsättas för vattenstänk bör skydd som exempelvis duschdraperi användas.
Du kan läsa hela beskrivningen och exempel på lösningar här.
